Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb elektromos kapu minimális karbantartással hosszú ideig hibátlanul működik. Előfordulhat azonban, hogy rendszeres karbantartás mellett is felüti a fejét egy-egy probléma. Van néhány árulkodó jel, amelyekre jobb, ha odafigyelsz a kapunyitó szerviz elkerülése érdekében.
Íme a 6 leggyakoribb probléma:
1. Hangos működés
Fura hangot hallasz elektromos kapud nyitásakor és zárásakor? Számos ok állhat a dolog hátterében, amelyek nem mindig egyértelműek. Általában a kapukat mozgató mechanizmus meghibásodása, vagy nem megfelelő működése okozza a zajt. A probléma okát gyakran te magad is felderítheted, sőt, bizonyos esetekben meg is oldhatod, ha szeretsz karbantartással foglalkozni. Ha nem, akkor bátran fordulj kapunyitó szervizhez.
2. A kapu nem nyílik vagy záródik
A kapu megfelelő működését számos tényező akadályozhatja, melyekről részletesen korábban írtunk. Ha a kapu nem nyílik vagy záródik, akkor ellenőrizd, hogy nem blokkolja-e semmi a fotocellákat és a szabad mozgást. Ha nem találsz manuális problémát, ellenőrizd az áramellátást és az áramköröket. Ha nem tudod azonosítani, hogy miért nem nyílik az elektromos kapud, azt javasoljuk, hívj kapunyitó szervizt, akik nagyon gyorsan felderítik a probléma okát.
3. Nem működik a távirányító
A távirányító szintén gyakran okoz problémákat elektromos kapuknál. Ha azt veszed észre, hogy a távirányító nem működik, akkor általában a merülő elemek a ludasak. Ellenőrizd és cseréld ki az elemeket, majd próbálkozz újra. Az is előfordulhat, hogy a távirányító beázott vagy ragadnak a gombok. Javasoljuk, hogy győződj meg a távirányító épségéről és próbáld újra. Amennyiben kapud ezután sem működik megfelelően, vedd fel a kapcsolatot egy kapunyitó szervizzel.
4. Kártevő invázió
Az elektromos kapuk különböző érzékelők segítségével működnek. Értelemszerűen, ha az érzékelők blokkolva vannak, a kapu nem nyílik ki. A kártevők és a rovarok gyakran bemásznak és letelepednek a kapu által biztosított sötét terekbe, ezzel akadályozva a megfelelő működést. Ügyelj arra, hogy ezeken a helyeken ne legyenek szennyeződések és kártevők, így biztosítva az érzékelők működését. A penész és a moha hasonló problémákat okozhat, ezért ezekre is figyelj oda. Ha elakadtál vagy valami gyanúsra bukkantál, hívj kapunyitó szervizt és kapud rövidesen olyan lesz, mint újkorában.
5. Elektronikai hiba
Kapud mozgatását elektromos rendszer végzi. Ha a rendszer bármely eleme megsérül vagy meghibásodik, akkor annak az egész rendszerre kihatása van. Az elektromos áramkörök alapvetően elég sérülékenyek, nem igazán szeretik a környezeti hatásokat, amelyeknek kültérben ki vannak téve. Ha valamiért megsérül a burkolat, nincs, ami megvédje a rendszert az erős napsütéstől vagy a víztől. Javasoljuk, hogy rendszeresen ellenőrizd az elektromos részek épségét, hiszen így minimálisra csökkentheted a szervizelés költségeit. Ha már megvan a baj, és kapunyitó szervizre van szükséged, bátran fordulj hozzánk.
6. Kopott vagy eltömődött pálya
Ha az elektromos kapu nyitó és záró mozgása nem gördülékeny, akkor ajánlott ellenőrizni a kapu működését. Ha a kapu megugrik vagy elakad nyitáskor és záráskor, az legtöbbször arra utal, hogy probléma van a sínnel vagy a kapunyitóval. Ez legtöbbször orvosolható házilag, ha azonban nem boldogulsz vele, kapunyitó szervizre lehet szükséged.
Gyakran kérdezik tőlünk, hogy milyen sűrűn kell szervizelni az elektromos kapukat. Általánosságban elmondható, hogy az automata kapukat legalább évente egyszer szervizelni kell. Természetesen, ha azt veszed észre, hogy a kapu működése megváltozott, és az nem a megszokott módon működik, érdemes figyelni és kapunyitó szervizhez fordulni.