Az elektromos kapu számos előnnyel jár, ez nem is vitatható. Fontos kérdés, hogy már egy meglévő kaput szeretnénk-e automatizálni, vagy új kaput telepítenénk. Az előbbi esetében több szempontnak, illetve kritériumnak is meg kell felelnie a kapunak. Könnyen mozgathatónak kell lennie, nem lóghat, szorulhat. Fontos, hogy kellően merev legyen, ne hajladozzon a levegő mozgásától. Nem akadhat, nem érhet le sehol sem a talajig. A kaput tartó pillérnek vagy falnak stabilnak kell lennie.
Ha tolókapu nem megoldható, választhatunk egyszárnyú, illetve kétszárnyú kapunyitó szettet is. Az, hogy melyiket válasszuk, függ a kapunyílás szélességétől, a kapu súlyától és a helyszín adottságaitól is.
Egyszárnyú kapunyitó
Az egyszárnyú kapunyitó rendszer abban az esetben ajánlott, ha valami oknál fogva, a tolókapus megoldást nem lehet kivitelezni. Vagy azért, mert nincs rá elegendő hely, vagy a terepviszonyok ezt nem teszik lehetővé. Abban az esetben érdemes egyszárnyú kapunyitó szettet választani, ha viszonylag kicsi a kapunyílás, amit nem lenne célszerű ketté választani. Az egyszárnyú kapunyitó esetében a kapu maximum 3 méter széles lehet. Ettől nagyobb nyíláshoz már a kétszárnyú kapu, illetve kapunyitó javasolt.
Kétszárnyú kapunyitó
Nagyobb kapunyílás esetén célszerű választani ezt a típust, melynél egyszárnyú kapu nem megoldható, hiszen túl nagy lenne, nem bírná mozgatni a motor sem, illetve elegendő hely sem lenne a túl széles kapunak. Ebben az esetben a kapuszárnyak szintén lehetnek egyenként 3-3 méter szélesek. Az esetek többségében az emberek a kétszárnyú kapunyitó szettet választják.
Érdemes szem előtt tartani, hogy a kapu miből készült, befedett, vagy fedetlen, esetleg részben fedett-e a kapu. Vagyis, át tud-e rajta fújni a szél vagy sem? A praktikum mellett fontos szempont az esztétikum is. Bizonyos kapuk esetében sokat ronthat az összképen, ha látszik a kapu nyitószerkezete, például egy régi korokat idéző ódon vaskapu esetében nagyon elütő lenne, ha látszódna a modern nyitó szerkezet, de hasonló a helyzet egy fa kapu esetén is.
Bármelyik megoldást is válasszuk, ne feledkezzünk meg, hogy a biztos záródás érdekében szükség van egy fizikai „ütközőre”, aminek neki ütközik a kapu zárt állapotban. Ezzel biztosítjuk, nehogy tovább forduljon az ajtó, mint a zárási pont.